OKINAWA KARATE A KOBUDO LIBEREC

Otázky pro našeho instruktora:

Co to vlastně znamená Okinawa Karate a je nějaký rozdíl mezi Karate oddíly v Liberci?

Rozdíl je zásadní. Je sportovní forma Karate a je tradiční forma Karate. Sportovní forma Karate jakou najdete u všech ostatních oddílů Karate v Liberci je zaměřena na sportovní výkony, rychlost, designovou formu a "atletickou dovednost". Oproti tomu tradiční karate je zaměřeno na kvalitní sebeobranu a aplikaci principů Karate pro reálný boj. Okinawa karate patří mezi tradiční formy Karate.

Je Okinawské Karate totéž co Japonské Karate?

Ne, je v tom velký rozdíl.

Karate se vyvinulo a zformovalo na Okinawě, kde sloužilo především k obraně tamního obyvatelstva pro případ války a proti okupaci Japonci. Protože Japonci a jejich samurajové byli v přesile, bylo zapotřebí techniky Okinawanů zdokonalovat, tak aby těmto přesilám mohli čelit. Po ukončení války a následně na začátku 20. let dvacátého století přišlo několik mistrů hledající pracovní uplatnění do Japonska, kde si otevřeli svá Dojo a začali vyučovat Karate v Japonsku.

Jeden z prvních mistrů byl také např. Gichin Funakoshi. Ten začal vyučovat Okinawské Karate v Japonsku, ale problém byl v tom, že jeho studenti nebyli moc nakloněni tvrdým, válečnickým formám Okinawského Karate. Proto, aby se Karate rozšířilo, byly potřeba reformy, které obsahovali změnu podstaty tehdejšího Karate.

Karate v Japonsku a jeho systém boje se proto snažil přizpůsobit v té době populárním známým formám sportu, jako byl například šerm, sumo nebo judo. Byly odstraněny válečné prvky boje, principy postojů, technik a způsobu boje na principy podobající se více šermu. Pro větší popularitu a získání nových studentů byly jako propagace zavedeny turnaje a tím z nácviku odstraněny další techniky a bojové aplikace, přizpůsobeny sportovním pravidlům, která by minimalizovala rizika zranění.

Znamená to, že Okinawské Karate a Japonské Karate mají stejné základy?

Ano, jen sportovní Karate neustále přizpůsobuje techniky sportovním pravidlům soutěží a Okinawské má původní formy zachovány.

Je to důvod proč mnozí sportovní Karatisté přechází cvičit k nám?

Může to tak být. Je to jen otázka volby. Přirovnal bych to třeba k oštěpařům. Člověk vymyslel oštěp, naučil se lovit a najedl se. Dnes již tuto potřebu nemá a tak soutěží v tom, jak daleko dokáže oštěpem hodit. To však neznamená, že je dobrým lovcem ten, který dohodí nejdál.  Neznamená to ani to, že nejlepší lovec musí hodit nejdál. Někdo raději fotbal, jiný hokej, někdo Karate jako sport a jiný Karate jako umění boje.

Mohou naši Karatisté také soutěžit?

Ovšem, že ano. Náš oddíl je zároveň i členem World karate Federation prostřednictvím Českého svazu karate. Díky tomuto členství se řada našich členů účastní různých turnajů včetně mezinárodních, kde sklízí obrovské úspěchy. Jen je zapotřebí si uvědomit, že sport je opravdu samostatnou disciplínou.

Někteří sportovní Karatisté cvičí s námi také Kobudo není to střed zájmů?

Je vidět, že se někteří Karatisté snaží vrátit své umění blíže k tradiční formě. Dříve bylo Kobudo součástí výuky Okinawského Karate. Říká se, že " Karate je jako naučit se jíst rukama a Kobudo je, když si vezmete k rýži  hůlky." Neřešíme příslušnost k tomu, či jinému oddílu, nebo jestli jsem sportovní Karatista nebo začátečník. Kobudo je dobrý základ boje se zbraněmi pro všechny.

 

VIDEO

 

ČLÁNKY

 

 

ODKAZY A ZAJÍMAVOSTI

 

.
.